Když se na hladině zahradního bazénu objeví plovák, může to mít celou řadu významů. Plovák je totiž výraz poměrně obsáhlý a zahrnuje v sobě i to, co byste třeba ani za plovák nepovažovali. Například takové modely lodí.
Modely lodí – na hladině vašeho bazénu se mohou prohánět i různé rádiem řízené modely lodí, tato zábava by mohla bavit vaše ratolesti i vás samotné, stačí jen zvolit vhodný objekt zájmu, například plachetnici nebo tanker převážející železnou rudu k hutnímu zpracování.
Ořechové skořápky – proč čekat až na Vánoce s ořechovými skořápkami, když je můžete pouštět v nočních hodinách na bazénové hladině? Může to být docela romantické, zapálené svíčky uvnitř skořápek, které se pohybují neslyšně na hladině a odráží světlo do svého okolí.
Teploměr – teplotu vody byste měli znát a kontrolovat ji průběžně, zvláště pokud vodu ohříváte například solárními kolektory. Teplota vody v bazénu pro plavání by měla být kolem 26 stupňů Celsia a pro relaxační pobyt ještě o něco vyšší. Teploměr může plavat na hladině a jsou-li na něm dostatečně velké číslice pro odečet číselných hodnot, pak můžete pohodlně odezírat teplotu vody i z větší vzdálenosti.
Bazénové tablety – plováky slouží i pro dávkování bazénové chemie. Například do plováku vložíte chlornan sodný a ten se bude rozpouštět ve vodě postupně a rovnoměrněji. Je to vždy lepší řešení, než vhazovat tablety přímo do vody, kdy by dopadly na dno a mohly by tu poškodit konstrukci nádrže.
Dilatační plováky – existují i speciální plováky proti tvorbě ledu. Pokládají se na hladinu vody v době, kdy je bazén zazimován, a kdy je tu zapotřebí zabránit poškození bazénu ledovou krustou. Plováky chrání nádrž před ledem po celou dobu zimních měsíců, ve vodě jsou ponořené do velké hloubky na svislo, aby pokryly rozpínání ledu i při silnějších mrazech.